Nowe technologie wprowadzają coraz więcej ulepszeń dla różnych branż. Tak samo jest w przypadku druku 3D – korzystanie z druku przestrzennego pojawia się już w motoryzacji, jubilerstwie, a także w medycynie. Jakie są zalety tego rozwiązania? Opowiemy o nich w tym artykule.

1. Oszczędność materiału

            Podczas drukowania 3D nie zostają ścinki, ponieważ drukarki te cechują się wysoką precyzją. Korzystając z tego rozwiązania nie marnujemy materiału, dzięki czemu można oszczędzić na zasobach. Druk 3D wykorzystuje w pełni cały materiał, co wiąże się też z niższymi kosztami produkcji. Stworzony projekt jest wysokiej jakości, materiał jest w pełni zużyty i nie musimy sprzątać ścinek czy odpadów 🙂

2. Drukowanie skomplikowanych kształtów

            Druk 3D na zamówienie bardzo opłaca się w sytuacji, kiedy musimy wydrukować element o skomplikowanym kształcie. Drukarki przestrzenne świetnie sobie radzą z tworzeniem bardzo trudnych części i są przy tym bardzo dokładne. Nie musimy więc martwić się o jakość wykonanego elementu o skomplikowanym kształcie geometrycznym. Druk 3D daje gwarancję precyzyjnego wykonania nawet najbardziej skomplikowanej geometrycznie części, gdyż ta technologia cechuje się zaawansowanymi możliwościami.

3. Prototypy i ulepszanie modeli

            Jeżeli chcemy stworzyć jakąś część czy prototyp, ale musimy najpierw sprawdzić i dopracować model, to warto wydrukować to technologią 3D. Oszczędzamy wówczas pieniądze na produkcje taśmowe niesprawdzonych elementów, szybko drukujemy części i możemy nanosić poprawki na bieżąco. Jak już projekt będzie szczegółowo dopracowany, to wtedy możemy zdecydować się na produkcję masową swojego modelu.

4. Drobne elementy niskim kosztem

            Twoją pasją jest malowanie figurek? A może lubisz drobne, ale oryginalne artykuły do swojego domu, takie jak wieszaki na kurtki, czy też stojaki na książki? Skorzystaj z usług druku 3D i samodzielnie przygotuj drobne elementy, które przydadzą Ci się na prywatny użytek. Cena będzie dużo korzystniejsza, niż przy tradycyjnych metodach produkcji, a dodatkowo zyskasz precyzyjnie wykonany element z własnego projektu. Nie musisz posiadać skomplikowanych maszyn czy zamawiać tych rzeczy z internetu, możesz wydrukować je przestrzennie i oszczędzić pieniądze oraz czas.

5. Drukowanie 3D z różnych materiałów

            Druk 3D na zamówienie to nie tylko produkcja plastikowych części. Korzystając z tej technologii mamy do dyspozycji szeroką gamę materiałów. Poniżej przedstawiamy listę materiałów z podziałem na technologie.

Technologia SLA, DLP i LCD

 • Żywica UV mSLA
 • Żywica UV SLA

Technologia FDM i FFF

 • Filamenty podporowe
 • Filamenty dekoracyjne
 • Filamenty inżynieryjne
 • PLA
 • BIO
 • FLEX
 • ABS
 • PETG
 • HIPS
 • ASA
 • Nylon

Technologia SLS

 • Proszki poliamidowe na bazie PA12

 

 

6. Krótki czas realizacji

            Druk 3D nazywany jest też szybkim prototypowaniem, ponieważ czas produkcji jest krótki. Dzięki temu możemy szybko przygotować i dopracować model przed produkcją masową. Technologia druku 3D stosowana jest coraz częściej właśnie ze względu niskich kosztów produkcji i szybkiego czasu realizacji. Pomaga to firmom na wprowadzenie produktu na rynek szybciej niż przedtem, gdyż specjaliści mogą testować i poprawiać produkt w krótkim czasie, nie muszą czekać długo na części.

Druk 3D świetnym rozwiązaniem dla różnych branż

            Niewątpliwie technologia druku 3D niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego rozpowszechnia się coraz szybciej w różnych dziedzinach i branżach. Dzięki niej można zaoszczędzić czas, pieniądze i przygotować bardziej precyzyjne modele swoich projektów. Świetnie sprawdza się w prototypach oraz akcesoriach użytku domowego, więc jest przeznaczona nie tylko dla firm, ale i osób prywatnych.