Jak wiadomo, usługi druku 3D stają się coraz bardziej popularne. Tę metodę produkcji stosuje się w różnych dziedzinach, w tym w branży motoryzacyjnej/automotive. Jakie części samochodowe może wykonać druk 3D na zlecenie? Czy te elementy są trwałe i bezpieczne? O tym opowiemy w dalszej części tego artykułu, zapraszamy do czytania.

Renowacja pojazdów zabytkowych

Naprawienie czy odświeżenie zabytkowego samochodu nie jest łatwe, ponieważ części do tego typu pojazdów są trudno dostępne lub bardzo drogie. Dla pasjonatów takich antyków istotne jest, aby pojazd był regularnie odnawiany, gdyż stanowi dla nich dużą wartość nie tylko materialną, ale i sentymentalną. Co zrobić, gdy nie można znaleźć odpowiedniej części do swojego auta lub gdy przewyższa ona nasze możliwości finansowe? Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest druk 3D na zlecenie. Wybierając usługi druku 3D mamy pewność, że wykonany element będzie pasował do pojazdu, będzie trwały, a jego koszta będą dużo niższe niż przy kupnie trudno dostępnej oryginalnej części. Jest to świetna alternatywa dla pasjonatów zabytkowych samochodów, bo dzięki temu mogą bez problemu wykonać potrzebny element i zaoszczędzić pieniądze. Usługi druku 3D, dzięki swoim innowacyjnym technologiom, mają możliwość wydruku części, których nie znajdziesz na rynku polskim, ani zagranicznym, więc drukowanie przestrzenne otwiera nowe możliwości dla osób pasjonujących się pojazdami zabytkowymi.

Usługi druku 3D – produkcja prototypów

Firmy zajmujące się produkcją nowych samochodów próbują wejść na rynek z coraz to nowszymi pomysłami, aby prześcignąć konkurencję. Często jednak zdarza się tak, że pomysł jest dobry, ale trudny do wykonania, ze względu na wysokie koszty, brak części czy za duże obciążenie pojazdu. W takich przypadkach coraz popularniejsze staje się wykorzystanie druku 3D w motoryzacji, ponieważ dzięki tym usługom można z łatwością wykonać każdy prototyp do testowania, co ułatwia eksperymentowanie z różnymi rozwiązaniami. Usługi druku 3D cechują się również niskim kosztem oraz szybkim wydrukiem elementów, co znacznie przyspiesza pracę firm z branży automotive. Co więcej, elementy wykonane przez druk 3D na zlecenie mogą okazać się dużo lżejsze niż oryginalne części, a to wpływa korzystnie na zużycie paliwa i ogólne osiągi samochodu.

Druk 3D – na zlecenie części zamienne

Usługi druku 3D w motoryzacji to nie tylko najnowsze technologie, eksperymenty i prototypy. Drukowanie przestrzenne wykorzystywane jest też do produkcji zamienników małych części samochodowych, takich jak klamki, zaślepki, czy niektóre elementy silnika. Można również tym sposobem wydrukować deski rozdzielcze, osłony przeciwsłoneczne oraz obudowy lusterek. Niektóre marki samochodowe, np. Jaguar i Volkswagen, korzystają z usług 3D w celu zmniejszenia kosztów produkcji i masy samochodów. Nie powstał jednak jeszcze pojazd wyprodukowany w 100% z druku 3D. Usługi drukowania przestrzennego rozwijają się i być może będzie to już niedługo możliwe. W każdym razie wiadomo, że to rozwiązanie przynosi wiele korzyści branży motoryzacyjnej i z czasem będzie wprowadzać coraz to nowsze technologie i ułatwienia także dla kierowców.