Podczas drukowania 3D swojego projektu musimy liczyć się z tym, że czasem dany element może być większy od naszego pola roboczego. Można wówczas skorzystać z firmy, która oferuje usługi druku 3D w formacie wielkogabarytowym lub po prostu wydrukować element w kilku częściach, a następnie go zmontować. Jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy kilka możliwości montażu i klejenia wydruków 3D.

Cement hydrauliczny – druk 3D

            Cement hydrauliczny to dobre spoiwo do filamentów PLA, HIPS i ABS. Klejenie jest bardzo silne, aczkolwiek minusem jest to, że cement jest widoczny. Najczęściej jest on czerwony lub żółty, dlatego warto go używać do klejenia tylko niewidocznych części projektu.

Kleje

            Najprostszym i najłatwiej dostępnym środkiem do scalenia części wydrukowanych 3D jest oczywiście klej. Trzeba jednak wiedzieć jaki klej będzie odpowiedni do danego filamentu, żeby nie zniszczyć swojego projektu przez nieodpowiedni montaż. Najlepszym wyborem będą:

Klej silikonowy

            Klej silikonowy jest łatwy w użyciu i można go dostać w każdym sklepie budowlanym. Minusem jest to, że trzeba nałożyć kilkumilimetrową warstwę kleju, aby solidnie scalić części ze sobą. Skutkuje to widocznym klejem na szwie i psuje walory estetyczne projektu. Jeśli wybrałeś usługi druku 3D na zamówienie, to lepiej wybrać inną możliwość scalenia części, aby nie zepsuć profesjonalnego wydruku.

Super klej – usługi druku 3D

            Najlepszym sposobem do sklejenia wydruku 3D jest super klej. Dlaczego? Szybko schnie, jest niewidoczny, łatwy w użyciu i mocno scala części. Druk 3D na zamówienie w kilku częściach najlepiej skleić właśnie tym sposobem, ponieważ jest niezawodny. Trzeba jednak pamiętać, że klej zasycha w ciągu kilku sekund, więc należy się odpowiednio przygotować przed montażem.

Klej na gorąco

            Jak wiadomo, klejenie za pomocą gorącego kleju wymaga jego dużej warstwy, więc nie jest to idealny sposób na montaż wydruków 3D. Jego zaletą jest jednak silna wytrzymałość, dlatego dobrze korzystać z kleju na gorąco w niewidocznych miejscach, które wymagają trwałego połączenia. Najlepiej skleja on twarde materiały i stygnie w kilka sekund.

Żywica epoksydowa – montaż wydruków 3D

            Jeżeli chcesz kupić spoiwo, które będzie odpowiednie do każdego rodzaju filamentu, to polecamy żywicę epoksydową. Nadaje się ona do klejenia elementów z różnych materiałów i utwardza się maksymalnie kilka godzin. Nie zaleca się jednak używania żywicy epoksydowej do łączenia części elastycznych, ponieważ żywica mocno utwardza i usztywnia sklejone komponenty. Trzeba też umieć jej używać, ponieważ nie jest ona łatwa w obsłudze. Aby wytworzyć dobre spoiwo, należy odpowiednio przygotować proporcję i dokładnie nałożyć żywicę.

Aceton

            Części wykonane z materiałów, które rozpuszczają się w acetonie można łączyć właśnie za pomocą acetonu. Gwarantuje on solidne spoiwo i niewidoczny szew między częściami. Wiązanie powinno być gotowe w ciągu kilku minut lub godzin, w zależności od wielkości części. Należy jednak pamiętać, że aceton jest łatwopalny, więc trzeba unikać gorących powierzchni i ognia podczas montażu.

Długopis do druku 3D

            Od niedawna na rynku druku przestrzennego możemy znaleźć długopis do druku 3D. Łączenie części z jego pomocą nie zostawia żadnych śladów, ponieważ wkładem długopisu jest filament, który nie odróżnia się od materiału użytego w wydrukowanych elementach. Należy więc pamiętać, żeby przed łączeniem włożyć do długopisu odpowiedni filament. Wadą tego rozwiązania jest słabe spoiwo, dlatego zaleca się jej stosowanie tylko w niefunkcjonalnych elementach.

Usługi druku 3D na zamówienie

            Jeśli chcesz, aby Twój projekt był wykonany z pełną dokładnością i minimalną ilością łączeń, skorzystaj z usług druku 3D na zamówienie. U nas masz możliwość wydruku wielkogabarytowego, co niewątpliwie zmniejszy ilość części do łączenia i przyspieszy pracę nad projektem. Więcej na ten temat znajdziesz tu: Wydruk 3d wielkogabarytowy – Drukarnia 3D P3DRC.

            Zadbaj o precyzję swojego projektu i skorzystaj z usług profesjonalnej firmy zajmującej się usługami druku 3D. W naszej ofercie znajdziesz między innymi wydruk prototypów, krótkie serie produkcyjne i wiele innych. Napisz i zapytaj o czas realizacji swojego pomysłu z naszą pomocą! Nasz email to: info@p3drc.pl . Czekamy na kontakt 🙂