W czasach, kiedy technologia rozwija się coraz szybciej firmy starają się wymieniać stare sprzęty na nowe. Takie, które przyspieszą ich pracę i zmniejszą koszty. Kiedyś pracownicy biura korzystali z maszyn do pisania, dziś są to komputery, skanery i drukarki. Taką samą zależność możemy zauważyć w branży produkcyjnej. Coraz więcej firm decyduje się na zastąpienie tradycyjnych metod wytwarzania wybierając usługi druku 3D. Dlaczego? Dowiecie się tego z dalszej części tego artykułu.

 

Obróbka CNC, a druk 3D na zlecenie

 • Podstawową różnicą między drukiem 3D, a obróbką CNC jest zasada działania. Wytwarzanie przyrostowe realizuje druk 3D, zlecenie takie polega na tworzeniu elementu warstwa po warstwie. Natomiast obróbka skrawaniem metodą CNC ma charakter ubytkowy, czyli jest to wycinanie danego komponentu z bloku materiału.
 • Koszt realizacji za pomocą tych dwóch metod wytwarzania może być różny. Przy produkcji masowej, czyli powyżej 100 elementów zdecydowanie taniej wyniesie Was obróbka CNC. Usługi druku 3D okażą się tańsze w przypadku produkcji pojedynczych egzemplarzy. Cena uzależniona jest więc od planowanego nakładu.
 • Druk 3D na zlecenie gwarantuje podobną lub wyższą jakość wyprodukowanego komponentu niż obróbka CNC. Jeżeli element ma być wykonany z cienkiej warstwy lub jeżeli jego kształt jest skomplikowany, to tradycyjne metody wytwarzania mogą sobie z nim nie poradzić. Druk 3D zlecenia takie wykona z najwyższą precyzją i wysoką jakością.
 • Zarówno w obrabiarce CNC, jak i w druku 3D czas realizacji danego zlecenia może być zróżnicowany. W zależności od rodzaju zamówionego elementu w jednym z tych metod może być dłuższy czas wytwarzania, a krótszy całkowity czas produkcji i odwrotnie. Można powiedzieć, że czas realizacji obu tych metod jest podobny, aczkolwiek do obsługi drukarki 3D wystarczy jedna osoba, która tylko wprowadzi dany szablon pod druk 3D zlecenia i włączy drukowanie, a przy obróbce CNC potrzebnych jest minimum dwóch wykwalifikowanych pracowników, którzy będą pracowali nad projektem od początku do końca.

 

Druk 3D – zlecenia produkcji przemysłowej

Drukowanie przestrzenne znalazło już swoje zastosowanie w wielu dziedzinach produkcji przemysłowej. Coraz więcej branż i firm decyduje się na ten rodzaj produkcji ze względu na ogrom korzyści, które niesie druk 3D. Zlecenie wytworzenia elementów za pomocą druku 3D nie tylko obniży koszty realizacji, ale też gwarantuje wysoką jakość wykonanych komponentów.

W jakich branżach sprawdzają się już usługi druku 3D?

 • bio-druk
 • budownictwo
 • jubilerstwo
 • lotnictwo
 • medycyna
 • moda
 • motoryzacja
 • okulistyka
 • żywność

Czy warto zdecydować się na druk 3D? Zlecenie pracy produkcyjnej

Korzyści z druku 3D jest wiele. Jedną z nich jest oszczędność na materiale, ponieważ po wytworzeniu danego elementu nie zostają żadne ścinki czy resztki. Drukarki 3D inteligentnie wykorzystują cały materiał, aby było jak najmniej strat.

Drugą zaletą jest to, że można samodzielnie przygotować wiele różnych elementów i nie potrzeba do tego skomplikowanych sprzętów czy korzystania z usług firm zewnętrznych. Niewątpliwie wiąże się to z oszczędnością czasu i pieniędzy.

Wybierając druk 3D na zlecenie możecie być pewni, że jakość wykonanych elementów będzie wysoka, czas realizacji będzie krótszy niż przy tradycyjnych metodach wytwarzania oraz nie będzie problemu z kształtem danego elementu, ponieważ drukarka 3D może przygotować nieskończoną ilość kształtów geometrycznych.