Technologia druku 3D prężnie się rozwija i powstają coraz nowsze projekty i produkty wykonane w całości za pomocą drukowania przestrzennego. Skąd wziął się druk 3D i jak się rozwinął? Poniżej przedstawiamy krótką historię drukowania przestrzennego.

Wynalazca druku 3D

            Pierwszą osobą, która opracowała technologię druku 3D jest Chuck Hull – amerykański inżynier. Wynalazł on utwardzanie żywicy za pomocą światła lasera, co nazwał stereolitografią. Jest to pierwsza technologia druku przestrzennego, którą Hull opracował w 1984 roku. Dwa lata później założył firmę 3D Systems zajmującą się produkcją pierwszych drukarek 3D. Z biegiem lat opracowali oni też technologię SLS, czyli modelowanie za pomocą lasera wysokiej mocy.

Druk 3D w Europie

            Metoda produkcji za pomocą druku 3D jest dosyć młoda, ponieważ liczy dopiero 38 lat. Jednak przez ten czas można zauważyć wielki rozwój tej technologii i coraz większe możliwości. Druk 3D w Europie pojawił się prawdopodobnie w 1990 roku, kiedy niemiecka firma EOS sprzedała swoją pierwszą maszynę drukującą. Największy rozkwit druku 3D w Europie przypada na lata 00’, ponieważ wtedy powstało najwięcej firm w różnych krajach zajmujących się usługami druku 3D. Firmy te można było znaleźć nie tylko w Niemczech, ale też w Szwajcarii, Belgii, czy Wielkiej Brytanii.

Usługi druku 3D na zlecenie w Polsce

            Rynek druku 3D w Polsce uruchomił się dopiero w 2014r., więc jest to nowa dziedzina na mapie biznesu w naszym kraju. Niemniej jednak rozwój tej branży postępuje i można korzystać z pełnowymiarowej produkcji technologią druku 3D, z prototypowania, czy też z druku wielkogabarytowego. Pełną ofertę usług druku 3D na zlecenie znajdziesz tu: Drukarnia 3D P3DRC – profesjonalne usługi druku 3D na zlecenie.

            Drukowanie przestrzenne można wykorzystać nie tylko na produkcji, czy do stworzenia prototypów, można też korzystać z niego w domu. Dzięki technologii druku 3D możesz wydrukować figurki kolekcjonerskie, oryginalne akcesoria dekoracyjne, czy też części zamienne do sprzętów RTV i AGD.

Rozwój drukowania przestrzennego

            Kiedyś drukowanie 3D było możliwe tylko z pomocą dużych firm zajmujących się takimi usługami. Wiązało się to z wysokim kosztem i niewielkimi możliwościami. Aktualnie można drukować małe i duże elementy (Wydruk 3d wielkogabarytowy), wykorzystywać różne materiały i kolory, czy też tworzyć skomplikowane geometrycznie modele. Ta innowacyjna technologia bardzo szybko się rozwija i jest wykorzystywana w różnych dziedzinach i branżach. Powstały już samochody i łodzie drukowane 3D, protezy kończyn, części do aparatów fotograficznych i wiele innych produktów z innych branż.

Profesjonalne usługi druku 3D

            Minęło prawie 40. lat od wynalezienia druku 3D. Przez ten czas rozpowszechnił on się na całym świecie, powstały nowe techniki i formaty druku oraz nowe możliwości dla wielu branż. Aktualnie wiele firm w Polsce zajmuje się drukowaniem przestrzennym, dlatego warto wybrać firmę z doświadczeniem w tej dziedzinie. Nasza firma zajmuje się tym już od wielu lat, oferujemy usługi druku 3D na zamówienie w atrakcyjnych cenach. Pasjonujemy się produkcją za pomocą drukowania przestrzennego, chętnie realizujemy oryginalne i skomplikowane projekty. Zależy nam na rozwoju tej technologii, dlatego zdobywamy nową wiedzę, rozwijamy się i eksperymentujemy. Zadzwoń i dowiedz się jaka jest cena i czas realizacji Twojego projekt