Czy druk 3D podoła dużym elementom? Wydruk wielkogabarytowy

 

            Myśląc o druku 3D niektórym wydaje się, że można tą technologią wykonać tylko niewielkie elementy. Nic bardziej mylnego. To rozwiązanie ma możliwość wydruku wielkogabarytowego, nawet w rozmiarze 580mm x 580mm x 580mm. Jak wykonać taki wydruk? Czy są jakieś ograniczenia? Opowiemy o tym w naszym artykule.

Maksymalne wymiary

            Usługi wydruku 3D na zlecenie mają spore możliwości jeśli chodzi o wielkość danego elementu. Korzystając z usług naszej firmy możesz wydrukować część o rozmiarach 580mm x 580mm x 580mm. Daje to naprawdę olbrzymie pole robocze, a element jest wykonany z najwyższą precyzją. Dzięki takiemu rozwiązaniu można wyprodukować np. części maszyn. Technologia druku 3D cały czas się rozwija, w Stanach Zjednoczonych udało się już nawet wydrukować całą łódź, która ma 7,62 metra!

Materiały w wydruku wielkogabarytowym

            Wydruk gabarytowy metodą druku 3D można wykonać za pomocą materiałów PLA, Pet-G oraz ASA-275. PLA to filament ekologiczny, który najczęściej wykorzystywany jest do prototypowania, figurek, czy elementów dekoracyjnych. Materiał Pet-G charakteryzuje się większą elastycznością, dlatego idealnie nadaje się do produkcji elementów cienkich i półprzezroczystych. Natomiast ASA-275 jest materiałem odpornym na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV, przez co części wydrukowane cechują się dużą wytrzymałością mechaniczną.

Łączenie elementów

            Jeżeli Twój model ma rozmiar powyżej 580x580x580mm, to nic straconego, nadal możesz go wyprodukować za pomocą usług druku 3D. Idealnym rozwiązaniem będzie podzielenie projektu na kilka części i połączenie ich po wydruku. W zależności od użytego materiału do druku, elementy można łączyć różnymi sposobami. Może to być klej, aceton, żywica epoksydowa,  czy też cement hydrauliczny. Po wydrukowaniu należy najpierw dokładnie oszlifować fragmenty, które będziemy sklejać, a następnie użyć odpowiedniego produktu do klejenia.

Precyzja wykonania dużych elementów

            Chcąc wykonać wielkogabarytowy wydruk 3D mogą pojawić się obawy, czy obiekty będą dobrej jakości. Wybierając naszą firmę masz 100% gwarancji, że wykonamy projekt bardzo dokładnie i precyzyjnie. Mamy doświadczenie w wydrukach dużych części, dlatego nasze realizacje są zawsze wysokiej jakości. Produkcja wielkogabarytowych elementów wymaga też sporo czasu, ale dzięki technologii druku 3D ten proces jest dużo szybszy.

Wielka wyobraźnia = duże projekty

            Usługi druku 3D nie ograniczają się tylko do małych obiektów, takich jak figurki czy obudowy do telefonu. Tą technologią stworzono już samochód, łódź, a nawet dom! Jeżeli ktoś ma wielką wyobraźnię i chce zrealizować swoje duże projekty, to świetnym wyborem będzie metoda druku 3D do produkcji. Zapewnia ona nie tylko wysoką jakość, ale też szybką realizację pomysłów.

            Druk 3D na zlecenie oferuje produkcję zarówno małych elementów, jak i dużych. Ta technologia ciągle się rozwija, dlatego jest możliwość wydrukowania coraz większych i bardziej skomplikowanych części. Być może w przyszłości druk 3D zastąpi tradycyjne metody produkcji, dzięki czemu spadną ceny nieruchomości i samochodów.