Każdy, kto zaczyna swoją działalność lub ma takie plany, rozważa posiadanie swojej drukarki 3D. W szczególności młodzi przedsiębiorcy, którzy widzą jak rośnie popyt na usługi druku 3D. Pytanie zatem czy to nie jest za drogie?

 

Technologia druku 3D

Samą technologię wykorzystywaną do druku 3D znamy od wielu lat. Od tego czasu dynamicznie się rozwija. Urządzenia są coraz tańsze i dokładniejsze w pracy. Mało kto z nas zastanawia się nad mnogością zastosowań druku 3D. A jest ich naprawdę wiele. Od słodyczy, potraw, przez precyzyjnie wykonane modele, skończywszy na prototypach i protezach medycznych. Wydruk różni jedynie zastosowany program i użyty materiał. Najczęściej spotykane są drukarki tworzące z plastiku. Są najprostsze w obsłudze i dają wiele możliwości. Od drobnych elementów, po meble i ozdoby wnętrz.

 

Części drukowane 3D

Z druku 3D korzysta już wiele firm, niekoniecznie powiązanych z drobnymi usługami na zlecenie. Firmy takie jak Volkswagen, BMW, Heineken czy Decathlon, nie przychodzą nam na myśl, gdy mówimy o druku 3D. A mimo to z nich korzystają, obniżając tym samym koszty poprzez przyśpieszenie procesu projektowania, co może nam sugerować opłacalność tej technologii. Najczęściej jednak popyt na usługi druku trójwymiarowego można zauważyć wśród małych i średnich firm.

 

Druk 3D na zlecenie

Rozważając opcję druku 3D na zamówienie należy uwzględnić wiele zmiennych. Koszt sprzętu, materiału i prądu. Czas potrzebny na zaprojektowanie i wgranie oraz czas wydruku. Ma to kluczowe znaczenie podczas szacowania czy jest to opłacalne. Można śmiało stwierdzić że jest to technologia raczkująca w Polsce. Co za tym idzie dużo łatwiej jest się wybić na tle konkurencji. Wynika to z tego, że tego typu usługi świadczą głównie hobbyści, którzy realizują zlecenia na tańszych wschodnio-azjatyckich drukarkach. Lepiej zatem skorzystać z profesjonalnej firmy zajmującej się usługami druku 3D na zlecenie.

 

Drukowanie przestrzenne

Drukarki trzech wymiarów mogą wykorzystywać różne materiały. Te specjalistyczne oraz te w przemyśle mają do zaoferowania o wiele więcej. Wytwarzają druk z nylonu, materiału drewnopodobnego, żywicy, gumy, metalu, betonu, papieru czy nawet czekolady, ciasta i innych spożywczych. Decydując się na drukarkę, najpierw trzeba zadać sobie pytania: Do jakich celów będzie wykorzystywana i z jakich materiałów będzie drukować? Jaką kwotę planujesz wydać na zakup? Ile trzeba będzie czekać na dostawcę?

 

Usługi druku 3D

Świadcząc usługi druku trójwymiarowego można zarobić na dwa sposoby. Drukując gotowe elementy w oparciu o modele klientów lub samemu projektując i drukując. Najbardziej dochodowa jest opcja druga, gdzie oprócz samego drukowania odpowiada się za projektowane modele zachowując zgodność z zaleceniami klienta. Koszt materiału zużytego do wydrukowania zamówienia w 3D może stanowić mniej niż 10%, kosztów jakie musiałby klient opłacić. Najważniejszą kwestią są kompetencje osoby świadczącej usługi druku 3D. Chociaż obsługa drukarki jest stosunkowo prosta, to trzeba posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności.

 

Ile kosztuje drukarka 3D?

To zależy od celu do jakiego będzie przeznaczona, stopnia złożoności, materiałów z jakich będzie stworzona i kraju pochodzenia. Profesjonalne drukarki to spory wydatek, który wynagradza swoją cenę gotowością do pracy i łatwością jej użytkowania. Trzeba pamiętać że koszt drukarek, to koszt od 2000 do nawet 2 000 000 zł. Poza kosztem samej drukarki, warto też znać koszt materiału. Ten również zależny jest składu i pochodzenia, a cena waha się od kilkudziesięciu do kilku tysięcy zł za kilogram.

 

Czy to opłacalne dla firm?

Podsumowując wszystkie za i przeciw, można śmiało stwierdzić, że jest to opłacalne. Ta technologia jest na tyle świeża i szybko rozwijająca, że daje możliwość sporych zysków. Dla dużych firm daje możliwość przyspieszenia prac i cięcia kosztów. Dla małych i średnich szansę zabłyśnięcia i rozwoju. Trzeba jednak pamiętać o wymaganym doświadczeniu i zapleczu finansowym. Zaczynając przygodę z drukiem 3D operator będzie popełniał błędy. To nieuniknione, ale i konieczne by nauczyć się obsługi. Jednak każdy błąd, to strata materiału i czasu pracy. Warto przygotować się na taką sytuację, magazynując dodatkowy materiał lub korzystając ze współpracy z doświadczoną firmą z branży druku 3D.