Wielu zainteresowanych, a nie zaznajomionych z tematem, zadaje sobie pytania czy usługa druku 3D jest trudna? Co jest potrzebne? Ile za to zapłacę? Czy się opłaca? Spróbujemy przybliżyć Wam tą tematykę i rozwiać chociaż część wątpliwości.

 

1. Gdzie szukać takiej usługi?

Druk 3D staje się coraz bardziej rozpoznawalny od 2006 roku. W Polsce jest wiele firm wykonujących usługi druku 3D na zlecenie i wybranie którejkolwiek to dobre miejsce, by spróbować z usługą druku trzech wymiarów. Jednak marża może być wysoka, a tym samym większe koszty dla klienta. Na dłuższą metę nie jest to opłacalne. Lepiej poszukać w internecie lub na blogach o okolicznych drukarzach 3D. Z reguły w większych miastach nie ma z tym problemu, gorzej w małych, bo trzeba nastawić się na długi czas szukania. Najlepiej skorzystać z profesjonalnej firmy zajmującej się usługami druku 3D na zlecenie, ale przed zamówieniem lepiej sprawdzić ceny rynkowe. Nikt przecież nie lubi przepłacać 🙂 Zamówienie można złożyć online i odebrać swój model drogą pocztową lub kurierem.

 

2. Pliki do druku

Kolejnym krokiem jest znalezienie plików odpowiednich do druku. Są to pliki STL z modelem zamkniętym, którego nie można edytować. Musisz mieć na uwadze, że pliki mogą nie być za darmo. W końcu ktoś włożył sporo pracy na ich stworzenie. Jeżeli nie masz takich plików, nie martw się. Część drukarzy ma w swojej ofercie wykonanie pliku STL na podstawie skanowania 3D. Inni oferują opracowanie plików na życzenie klienta lub przerobienie plików na miarę potrzeb.

 

3. Materiały

Kolejnym ważnym pytaniem jest materiał z którego ma być wykonany wydruk. Gama jest naprawdę szeroka. Termoplasty, poliamity, poliaktydy, żywice UV itp.. Filament to inaczej szpula materiału z którego będzie wytwarzany model. Wraz z jakością i różnicą w materiale, wzrasta koszt produkcji i wytrzymałość druku, a nawet dokładność w detalach. Jeśli przekażesz wykonawcy do czego ma służyć Twój model, w jakich warunkach ma pracować, jakie siły ma przenosić i w jakich kierunkach te siły działają, wówczas zleceniobiorca posiadając tą wiedzę będzie mógł Ci zaproponować odpowiednie materiały do wydruku.

 

4. Czas druku

Przechodzimy dalej, czyli czas pracy – czas potrzebny do wykonania druku. To może być godzina, 4 godziny lub nawet tydzień, w zależności od kilku parametrów: rodzaju technologii druku, rodzaju materiału i wielkości modelu oraz jego skomplikowania. Z czasem technologia się rozwinie i druk będzie trwał krócej, ale obecnie to dość czasochłonny proces.

 

5. Koszt usługi

Płatność za usługę jest zawsze z góry. Różnica jest w materiałach i czasie pracy. Koszt szacowany jest przed podjęciem zlecenia i zależny jest od wielu czynników, między innymi od czasu, materiału i geometrii modelu. To może być paręnaście złotych, a równie dobrze może być parę tysięcy złotych. Warto też porównać jakość i koszty między drukarniami 3D.

 

6. Odbiór zamówienia

Swój wydrukowany model 3D możesz odebrać w siedzibie wykonawcy lub wybrać odpowiednią formę dostawy, np. kurier czy paczkomat. Po procesie wytwórczym zleceniodawca sprawdza cały projekt przed przekazaniem go do odbiorcy. Jeżeli wszystkie parametry i wytyczne klienta są poprawnie wykonane, wówczas wysyła się go do zleceniodawcy.

 

Tak ogólnie wygląda kwestia zamówienia usługi druku 3D, ponieważ nie jest to jedna stała forma, a zmienna jest zależna od tego u kogo zamawiacie wykonanie. Każdy wycenia się inaczej i nie ma dwóch takich samych firm czy zleceniobiorców. Warto wybrać taką drukarnię, która cieszy się dobrymi opiniami i ma przystępne ceny.