Rynek usług druku 3D dynamicznie się rozwija, dostosowując się na potrzeby zmieniającego się świata i technologii. Coraz więcej firm zaopatruje się w drukarki, nawet pomimo braku powiązania z dziedziną firmy. Jakie usługi zapewniają najczęściej?

 

Druk 3D dla firm

Coraz więcej firm zaopatruje się w drukarki trzech wymiarów. Dlaczego? Z wielu powodów. Większe firmy umożliwiają w ten sposób szybsze opracowanie i wyeliminowanie wad konstrukcyjnych zanim nowy model trafi na linię produkcyjną. Z kolei małe firmy zapewniają usługi druku na zlecenie dla klientów. Bywa niekiedy tak, że brakuje nam jakiejś części/elementu. Zakupienie oryginalnej wiąże się z wysoką ceną + kosztami wysyłki. I wtedy na scenę wchodzi druk 3D, który coraz częściej pojawia się jako lokalna drukarnia na zlecenie.

 

Usługi druku 3D na zlecenie

Jeszcze nie tak dawno na druk 3D mogli pozwolić sobie tylko majętni biznesmeni. Jednak technologia poszła do przodu, materiały i drukarki stają się coraz tańsze, a czas i jakość druku są coraz lepsze. To też skłania mniejsze firmy do wystawiania ofert usług na druk 3D. W zależności od materiału którym mogą drukować, mogą nabyć większą listę zleceń, a tym samym i ceny wydruku mogą wzrosnąć. Wiele firm korzysta z takich usług, otrzymując wydruk części, elementu lub całego komponentu.

 

Druk 3D na zamówienie

Często można spotkać się z zastosowaniem druku 3D, w produkcji niskoseryjnej. Zaletą jest wykorzystanie inżynierii odwróconej i zleceń odtworzenia części, niemożliwych lub nieopłacalnych przy użyciu konwencjonalnej metody wtrysku. Popyt na takie usługi jest tym większy, im więcej materiałów z których można wykonać druk. A tych jest sporo: konstrukcje plastikowe i metalowe, materiały elastyczne, przezroczyste lub pół przezroczyste, materiały drewnopodobne, w tym ziarno, lub elementy stałe wykonane z betonu, z żelazem, z włóknem szklanym lub z wzmocnieniem tekstylnym.

 

Ważne uwagi odnośnie druku 3D

Aby móc wykonać poprawny druk, niezbędne jest posiadanie bezbłędnych danych modelu. Jest to zmorą firm rzemieślniczych w procesie wytwarzania przyrostowego. Ponieważ nie każda firma projektuje trójwymiarowo, nie każdy model można wydrukować natychmiast i bez błędów. Trzeba założyć zawczasu konieczność korekty i możliwość błędów w druku lub plikach. Doświadczony drukarz potrafi wyłapać te błędy i pomóc klientom fachowymi poradami lub pomocą w przeprojektowaniu modelu. Często można spotkać się usługą druku 3D, która obejmuje również usługę zaprojektowania modelu przez usługodawcę.

 

Jak można wykorzystać usługi 3D

Druk 3D odnajduje swoje powołanie w realizacji potrzeb trzech obszarów przedsiębiorstw. Prototypowaniu, służbie utrzymania ruchu i niskoseryjnych produkcjach. Małe firmy oferują z reguły usługi druku modeli w skali, prototypy lub szablony 1:1. A także pojedyncze sztuki lub małe serie. Zdarza się też zapotrzebowanie na narzędzia wymagane do konwencjonalnej produkcji lub w służbie utrzymania ruchu.

 

Wyjątkowe zamówienia/zlecenia

Dużo prościej jest wydrukować cokolwiek, niż dla przykładu frezować. Niektóre zlecenia mogą wymagać wytworzenia części eksploatacyjnych lub zamiennych, co dosyć często jest tańsze niż zakupienie oryginalnych od producenta. Z tą różnicą, że dają opcję modyfikacji pliku wedle potrzeb, czego nie zawsze możemy doprosić się od producentów. To wszystko sprawia wymierne korzyści dla mniejszych firm, dając więcej czasu i uniezależnienia się od dostawców. Ze znanych zastosowań, to druk elementów strojów w „Cosplay” oraz druk modeli specjalnie zaprojektowanych pod klienta.

 

Podsumowanie tematu

Usługi druku 3d dla wielu mniejszych firm są opłacalne. Poza korzyściami takimi jak skrócenie czasu prototypowania i obniżenia kosztów, umożliwia zapoznanie się z drukiem 3D i oswojeniem z technologią. Dla wielu firm to kolejny krok w rozwoju przemysłu, który jest pełen możliwości, rozwiązań i pomysłów na przyszłość. Umożliwia też odcięcie się od wytyczonych nieopłacalnych szlaków i wyznaczenia nowych, dających częściowe lub pełne uniezależnienie się od producentów części i elementów.