Słyszałeś o możliwości wykorzystania druku 3d do produkcji elementów niezbędnych w Twojej firmie, ale masz wątpliwości czy to dobre rozwiązanie akurat dla Twojej branży lub dla tego konkretnego projektu? Nie chcesz zostać z niezrealizowanym pomysłem przez ograniczony budżet, ale też nie chcesz przepłacić? Czy może po prostu szukasz oszczędności dla swojej firmy? Niezależnie od tego, co Cię tu sprowadza ze względów ekonomicznych na pewno warto rozważyć zastąpienie tradycyjnych metod wytwarzania wydrukiem 3d, który już w wielu przedsiębiorstwach stał się źródłem dużych oszczędności.
Druk 3d jest jedną z największych rewolucji technologicznych XXI wieku. Ze względu na odkrywanie coraz szerszej gamy możliwości jego wykorzystania, jego popularność wciąż rośnie – szczególnie w wielu branżach przemysłowych. Czy w porównaniu do innych metod wytwarzania, takich jak metoda wtryskowa lub obróbka metalu CNC, metoda przyrostowa jest opłacalna? Ile kosztuje wydruk 3d i co wpływa na jego cenę?
KOSZT DRUKU 3D
Nie ma jednego, uniwersalnego wyznacznika, który pozwalałby ocenić czy w danej sytuacji bardziej opłacalne będzie wytwarzanie przyrostowe, czy tradycyjne. Istnieje natomiast kilka stałych czynników, które wpływają na koszty. Warto je znać.
CENA DRUKU 3D – co się na nią składa?
Na cenę wydruku 3d składa się:
- cena materiału;
- roboczogodziny pracy drukarki;
- koszty amortyzacji maszyny;
- czas pracy operatora;
- technologia wydruku – ten sam element wydrukowany w innych technologiach może różnić się ceną nawet wielokrotnie;
- obróbka końcowa – konieczność usuwania podpór, lakierowanie, montaż układów, polerowanie itp.
DRUK 3D KOSZTY – kiedy druk 3d się opłaca?
Elementy wytwarzane metodą wtryskową lub z wykorzystaniem maszyn CNC cechują się dużą precyzją wykonania, powtarzalnością i szeroką gamą materiałów, z których mogą być wytwarzane. Kiedy warto zrezygnować z tych form produkcji na rzecz metody przyrostowej? Rozważmy to pod względem opłacalności:
- w przypadku prototypów – z tej możliwości korzysta już bardzo wiele branż. Dzięki możliwości wydrukowania prototypu można zweryfikować swój projekt (a nawet wiele jego wariantów) niskim kosztem. W przypadku tradycyjnych metod produkcja pojedynczego elementu jest nieopłacalna, a każda poprawka wiąże się z dodatkowym kosztem;
- dla niewielkich serii produkcyjnych – wiąże się to z tym, że przy produkcji tradycyjnymi metodami trzeba ponieść wysokie koszty przygotowawcze, projektowe, a także wyprodukować narzędzia. Koszty te zwracają się dopiero przy produkcjach masowych;
- przy produkcji elementów o złożonej geometrii – w przypadku druku 3d zastosowanie skomplikowanej geometrii nie wpłynie znacząco na cenę, natomiast w przypadku tradycyjnych metod cena znacząco wzrośnie, bo wzrośnie czas obróbki i pojawi się konieczność wyprodukowania lub zakupienia dodatkowych narzędzi potrzebnych do obróbki;
- przy wytwarzaniu pojedynczych i unikalnych elementów – chociażby przy produkcji trudno dostępnych na rynku części do maszyn / urządzeń lub części samochodowych – wówczas druk 3d jest bezkonkurencyjny pod względem cenowym.
WYCENA WYDRUKU 3D
Jeżeli chcesz się dowiedzieć, ile faktycznie zaoszczędzisz, jeżeli postawisz na technologię wydruku trójwymiarowego jako alternatywę dla tradycyjnych metod wytwarzania w Twojej firmie, w P3DRC umożliwiamy Ci poznanie szacunkowych kosztów.
W tym celu powinieneś określić parametry druku 3d lub podać wymagania mechaniczne, wytrzymałościowe, temperaturowe itd. produktu, który chcesz otrzymać. Nasi specjaliści pomogą Ci w doborze odpowiedniego materiału i technologii i wstępnie oszacują dla Ciebie koszt wydruku. Napisz do nas już teraz: info@p3drc.pl