Technologia druku 3D powstała głównie dlatego, aby szybko i sprawnie przygotowywać prototypy dla różnych branż. Cechuje się ona bowiem bardzo precyzyjną produkcją elementów w krótkim czasie, dodatkowym atutem jest też niski koszt realizacji. Jak działa takie prototypowanie? Komu najlepiej zlecić druk 3D na zamówienie? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.
Czym jest prototyp? Druk 3D na zamówienie
Na początku warto zadać sobie pytanie czym w ogóle jest prototyp. Słownik języka polskiego proponuje nam taką definicję:
„pierwszy wykonany według dokumentacji model maszyny lub urządzenia, stanowiący podstawę do dalszej produkcji; pierwowzór czegoś[1]”.
Jest to zatem nic innego, jak pierwszy egzemplarz danego sprzętu, który wcześniej jeszcze nie powstał. Wiąże się to z tym, że może mieć on niedoskonałości, wady, które nie były przewidziane w szkicu i w modelu, a które można zauważyć dopiero po stworzeniu danego sprzętu. Prototypowanie za pomocą druku 3D umożliwia wykonanie prototypu niskim kosztem, szybko i bez zamawiania nakładu wielu sztuk. Można zatem wyprodukować pierwszy prototyp, aby móc przeanalizować czy funkcjonuje tak, jak powinien i czy coś trzeba poprawić w tym modelu. Jest to oszczędność czasu, pieniędzy i możliwość szybkiej realizacji poprawek danego produktu. Po wyeliminowaniu wszelkich mankamentów, można rozpocząć proces masowej produkcji danego urządzenia, aby trafiło do jak najszerszego grona odbiorców.
Druk 3D – prototypy szybko i tanio
Przestrzenne drukowanie prototypów pozwala na wykrycie błędów na każdym etapie modelowania i produkcji danego sprzętu. Druk 3D na zamówienie przygotowuje niestandardowe elementy w krótkim czasie, co niewątpliwie usprawnia pracę nad projektem. Tego typu technologie stają się coraz bardziej popularne w wielu branżach, o czym pisaliśmy w innych artykułach, np. Druk 3D w motoryzacji, Druk 3d w lotnictwie, DRUK 3D W JUBILERSTWIE.
Szeroki zakres możliwości druku 3D pozwala opracować i przygotować końcowy produkt w krótkim czasie, ponieważ drukowanie elementów przebiega szybko, a dzięki temu można od razu nanieść poprawki i dopracować finalny produkt. Ta technologia umożliwia również produkcję trudnych części o niestandardowych kształtach przy użyciu różnorodnych materiałów, dlatego jest często wybierana w produkcji sprzętów dla różnych branż. Drukowanie 3D na zamówienie jest to dużo tańsza alternatywa, niż produkcja prototypów tradycyjnymi metodami, dlatego też warto z niej skorzystać.
Zalety wykonywania prototypów 3D
Jeżeli zastanawiasz się jakie zalety ma druk 3D w zakresie prototypów, jakie możesz mieć z niego korzyści i czym wyróżnia się na tle innych metod produkcji, to poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy tej technologii:
- Produkcja małych serii testowych – gwarancja powtarzalności, tzn. wszystkie produkty danej serii będą swoją wierną kopią.
- Krótki czas produkcji – czas realizacji projektu to około 2-5 dni roboczych.
- Błyskawiczne nanoszenie poprawek – po otrzymaniu wydrukowanego modelu można szybko przeprowadzić testy i nanieść ewentualne poprawki.
- Niski koszt realizacji – tańsza produkcja niż przy wykorzystaniu tradycyjnych metod.
- Produkcja skomplikowanych elementów – części można wykonać z różnego rodzaju materiałów, o różnorodnych kształtach bez utraty jakości produktu. Drukowanie 3D prototypów jest wykonywane z pełną dokładnością i gwarantuje trwałość elementu.
[1]https://sjp.pwn.pl/sjp/prototyp;2572803